Sırbistan Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu’nda bayrağa sarılıp ağladı

BM Genel Kurulu’nda 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü” ilan edilmesine karşı çıkan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, tasarı onaylanınca bayrağa sarılıp gözyaşı döktü.

BM Genel Kurulu, 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan edilmesi talep edilen karar tasarısını 84 ülkenin evet oyuyla kabul etti. Yayınlanan oy kullanım listesine göre; İsrail oylamaya katılmadı. 

Tasarı, Sırbistan’ın itirazları arasında kabul edildi. BM Genel Kurulu’nda tasarı için düzenlenen oturumda, oylama öncesinde söz alan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, karar tasarısının “çok siyasi olduğunu” savundu.

Bireysel olarak olaya ilişkin suçluların cezalandırıldığını söyleyen Vucic, karar tasarısının ne Bosna-Hersek ne de bölgedeki istikrar ve birliğe katkı sağlayacağını, aksine bölünmüşlükleri artıracağını dile getirdi.

Almanya’yı karar tasarısını desteklemeyen ülkeleri tehdit etmekle suçlayıp “Bunlar mı Avrupa’nın değerleri?” diye soran Vucic, karar tasarısı kabul edilince gözyaşlarına boğuldu. 

Dev ekrana ‘evet’ oyu veren ülkelerin isimleri düştükçe elindeki Sırbistan bayrağına sarılıp ağlayan Vucic’in görüntüleri sosyal medyada da gündem oldu. 

TIKLAYIN – BM kabul etti: 11 Temmuz “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan edildi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir